Valimisliit Tulevikuvald Türi

Pöörame hääbumise kestvaks kasvuks

Lauri Läänemets, valimisliit Tulevikuvald Türi vallavanema kandidaat

Türi vajab muutust, sest võiksime olla midagi enamat. Türil elav laulja ja luuletaja Jaan Pehk kirjutas Sirbis mullu suvel Türi kohta väga kenasti. Tõi uhke võrdluse ja andis suunise. Nimelt arvas Jaan, et Türi on veidi Pariisi moodi. „Kesklinna kalmistu on justkui oma Père-Lachaise ja kunagine maailma kõrgeim isolaatoritele püstitatud tornantenn ehk Türi raadiomast nagu oma Eiffel.“ Kahtlemata teeb Jaani võrdlus südame soojaks ja kergitab enesehinnangut. Teate ju küll seda ütlust koera ja saba kohta.

Samal ajal on see väga lennukas võrdlus, sest kes Pariisis käinud, teab, et suursugusust, ekstravagantsust ja ülivõrdeid jagub sellesse äri-, kultuuri- ja moemekasse rohkesti. Ent keegi ei takista mõtlemast suurelt ja raamist välja ka Eestis: Tallinnas, Türil või Narvas. Ühestki Eesti linnast ei saa kunagi Pariisi, see ei olegi eesmärk. Ei peagi olema. Koopiad on alati mannetud ja naeruväärsed. 

Meie eesmärk on mõjusal ja nutikal moel tuua maailmakaardile Türi linn ja vald. Miks? Sest see on meile kõigile pikas perspektiivis kasulik ja vajalik. Ent mis peamine, see on võimalik. Ja kõik, mis on võimalik, tuleb meie ühise hüve nimel ellu viia. 

Miks see on vajalik? Sest praeguse seisuga kaob Türi vald mõne aja pärast kaardilt. Elanikke jääb aina vähemaks (selle aasta alguse seisuga 10 700), töötajaid ja maksumaksjaid ühes sellega (2020. aasta seisuga õrnalt üle 4000), sündimata jäävatest ja lahkuvatest noortest rääkimata. Samal ajal sillutab põrguteed teadmine, et Türi valla kõige suurem tööandja on Türi vald ise ja valla keskmine palk on mitusada eurot Eesti keskmisest madalam. Seniste valitsejate jätkamisel hääbume vaikselt ja hääletult.

Ometi on võimalik teistmoodi. Hääletu alistumine on võimalik pöörata vähemasti laugjaks tõusuks, kui mitte mõõdukaks galopiks. Küsimus on eesmärgis ja selle sõnastamises. Eesmärke võib olla mitu, aga mõistlik oleks sõnastada üks ja tervikuna teostatav. Teostamisviisid võivad varieeruda, aga see ei muuda eesmärki. Kas eesmärk saavutatakse, sõltub eeskätt vallavalitsejate tahtest, pealehakkamisest ja lobistamisvõimest. Ja tahtejõus, soovis saavutada parim võimalik, mitte piirduda keskpärasuse või miinimumiga.

Meie eesmärk on vahetada käiku, tõsta pöördeid ja anda Türi vallale võimalus tuhast tõusta. Pöörata kestlik kahanemine kestvaks tõusuks. Olgem ausad. Senikaua, kuni Türi valla elanikel ei ole kodukohas tasuvat tööd ja leiba, vähemasti Eesti keskmist palka kindlustavat tegevust, pole mõtet unistada, et valda trügiksid uued elanikud või lastega pered. Missioonitunne ega rohelus ei aita arveid maksta ega lapsi koolitada. Seepärast rõhutame: iga haridusse investeeritud euro toob aja jooksul rohkem tulu, kui Excel näpus, lasteaedade ja koolide sulgemine. Lihtsamalt öeldes, kunagi ei maksa karta suuri kulusid, vaid väikeseid tulusid. 

Niisiis, Türi vajab muutust, sest võime olla midagi enamat.

Valimisliit Tulevikuvald Türi