Valimisliit Tulevikuvald Türi

Pipi-Liis Siemann – luba ma aitan sul mõista

Lauri Läänemets
valimisliit Tulevikuvald Türi vallavanema kandidaat

Hea Pipi-Liis Siemann, lugesin üllatusega Järva Teatajast Sinu arvamuslugu minu kohta. Mind just üllataski, et võtsid vaevaks kurja sõnaga kirjutada minust, mitte arvustada lahendusi, mille Sinu konkurentidena oleme välja pakkunud. Kõige selle juures unustasid aga üldse rääkida sellest, mille eest ise seisate. Algul pidasin seda vastulauseks minu hiljuti ilmunud arvamusloole, kontrollides aga ei leidnud, et oleks seal Sinu nime või teie valimisliitu maininud, keskendusin vaid oma visioonile. 

Meie Sinuga ei peaks kulutama leheveerge teineteise arvustamisele, kõige parem hindaja on rahvas ja vähemalt eelmistel kohalikel valimistel tunnustati mind Järvamaa parimaks nagu sindki. Demokraatia toimib selliselt, et ühed teostavad võimu ja teistel on kohustus selle üle järelvalvet teostada, pakkuda alternatiivseid lahendusi, teisi vaatenurki. Ühe omavalitsuse areng seisneb valikutes. Valikute pakkumise kritiseerimine aga näitab enesekeskust, mis meie arvates järjest rohkem on Türi juhtimist ilmestamas. 

Meie tähelepanekud teatud otsuste ja juhtimisstiili osas on teadlikud, sest näeme, et saaks teisiti, saaks paremini, saaks kõiki ühendavalt. Enamasti oleme toonud välja probleemi ja pakkunud sellele ka meie poolse lahenduse. Toon mõned näited, et saaksite meid paremini mõista.

Retla-Kabala ja Käru kooli kärpimine ja soov tulevikus säilitada Türi vallas vaid üks üheksa klassiline põhikool ei sobi meile. See on tänase Isamaa, nüüd valimisliidu Koduvald Türi nägemus, me aktsepteerime seda aga ei nõustu sellega.

Näeme koolide kärpimises  suurt probleemi – vald ääremaastub, elu kolib rohkem linna, see mõjutab aga elanike arvu negatiivselt, hiljem kohalikku majandust. Usume, et uue väikekooli mudeli loomine on võimalik, usume, et kogukondlik kool on võimalik, sest oleme küsimuse enda jaoks läbi mõelnud. Olen Väätsa vallavanemana seda oma kätega teinud ja silmaga näinud, et nelja aastaga võib iga maapõhikool tõusta maailma tasemele. Ärge võtke teiega mitte nõustumist isiklikult, meil on võibolla probleemile lahendus millele te pole veel tulnud. Ideede rohkus on pigem hea asi.

Kui ütled, et Läänemetsal on ainult sõnad aga mitte teod, siis võtame vastupidise tõestamiseks järgmise näite – Väätsa Prügila müügiplaan valla kahjuks. 2019. aasta juunis saatis Sinu poolt juhitud vallavalitsus volikogule prügila aktsiate müügi eelnõu. Sellel puudus igasugune lisainfo ja analüüs müüdavate varade väärtuse kohta. Ainuke soovitus kõlas, et ärge alla 500 000 euro müüge. 

Mina ja teised sotsiaaldemokraadid ei olnud kõhutunde pealt müügiga nõus. Sellele istungile järgnesid meie poolt mitmed ettepanekud, küsimused ja selgitused. Tegime eelnõu ja kutsusime kokku erakorralise volikogu, kus sündis kompromiss – otsustasime palgata audiitorettevõtte varasid hindama. Tänavu, 27. mail, otsustas volikogu auditi põhjal määrata aktsiate alghinnaks 1,3 miljonit eurot. Selgus, et vallale kuuluvad aktsiad võivad olla 800 000 eurot väärtuslikumad. Artikli kirjutamise hetkel ma enampakkumise hinda veel ei tea, küll aga olen kuulnud, et oleme hoidnud ära rohkem kui miljon eurot maksumaksja raha kinkimise. Sellel lool on õnnelik lõpp aga olemuselt üks suur kriitika, kuid mitte valla vastu, vaid valla huvide eest.

Prügila müük aga ilmestab meie jaoks põhimõttelisi probleeme, millest oleme rääkinud korduvalt volikogu istungitel, kuid kaasamõtlemist pole leidnud. Küsimus ei ole kuhu kulutada, vaid kuidas kasvatada valla tulusid. Teie lahendus on olnud vallavara müük – hooned, prügila aktsiad, soov Väätsa eakate kodu müüa, aga see pidu on kohe lõppemas – tuleviku arvelt kaua ei ela. 

Meie lahendus on teha seda, millega omavalitsused Eestis ei tegele – keskenduda töökohtadele. Vajame uusi töökohti ja olemasolevatel palga tõstmist. Teame mida räägime, juba 2017. aasta volikogu valimistel nägime eeltööga palju vaeva, kohtusime ettevõtjate, ametiühingute, EASi ja teistega, et lahendusi leida. Sinuga koos kandideeriv Sulo Särkinen võib kinnitada, ta käis mõnel kohtumisel meiega kaasas. 

Türile kinnisvara ostmise toetus on teie lahendus elanike vähenemise pidurdamiseks. Meie jaoks on aga selle probleem, et viie aasta maksumus on ligi miljon eurot ning see ei aita hoida siin elavaid inimesi. Oleme omalt poolt pakkunud välja teha midagi Eesti mõistes enneolematut, millest võidaks oma inimesed ja mis meelitaks teisi siia elama. Jalgrattalinna edasiarendus – roheline transport, kus kesksel kohal oleks eakate inimeste liikuvusprobleemi lahendamine. Sellel on Tallinnast välja kolivatele noortele peredele oluline sõnum – innovatsioon ning turvalisus, mis neid siia meelitaks.

Tõsi, on kohti, kus me järgi ei anna. Me pole mitte pahased, vaid pigem pettunud, kui asi puudutab ausat mängu ja avalike vahendite kuritarvitamist. Ei saa olla nii, et maksumaksja palgal olev avalike suhete juht teeb vallavanema valimisliidu kommunikatsiooni. Valla kodulehele ja sotsiaalmeediasse ilmuvad järjest uudised tublidest vallajuhtidest ning nende valimisliidust aga meie palvele öeldakse ei – isegi vallavolikogu otsus vallavalitsuse ja lastekaitse teemade uurimiskomisjoni moodustamisest ei saanud valla ametlikes kanalites kajastust, mis siis, et kogu Eesti meedia sellest rääkis.

See kõik on ka põhjus, miks meie valimisliidu Tulevikuvald Türi hüüdlause on, et Türi võiks olla midagi enamat. Me tõesti usume sellesse. Meil on oma ideed ja oleme veendunud, et kümne aasta jooksul oleks saanud teha palju rohkemat. Oleme valmis seda tõestama!

Meiega ei pea hirmutama, sest meie jaoks pole tähtis inimese kuuluvus, vaid tema pühendumus ja võimekus tööd teha. Vallavanemana palkasin mitu teise erakonda kuuluvat inimest tööle, üks tublidest, kandideerib juba teist korda ka teie nimekirjas. Kui teil on aga mõni mõte, millega meie sisulist nägemust Türi tulevikust kritiseerida, siis olge head, rääkige sellest ka. See aitab meil parem olla, teeb Türi tugevamaks ja annab hoogu! 

Jõudu teile valimisteks!

Lauri Läänemets, valimisliit Tulevikuvald Türi vallavanema kandidaat