Valimisliit Tulevikuvald Türi

Marve Kadastik: valin olla muutus, et luua midagi enamat

Marve Kadastik, kandidaat nr 140

Kabalas elab Marve Kadastik, huvitava elukutsevalikuga naine, keda terve elu on saatnud tants, aga palgatööd teeb ta hoopis IT-valdkonnas. Saame tuttavaks!

Küsis Egle Heinsar

Su elukutsevalikud on huvitav kokteil: IT ja tantsuõpetaja. 

Mulle meeldib oma ellu põnevust tuua eri asjadega. Üks pool on looming ja hobi, tants, seal saan edasi kasvada ja areneda, naudin seda.

Teine pool, IT, on ka looming, aga teistpidi. Mu ametinimetus on IT-testija ja projektijuht, sinna kuulub ka veebilehe arendus. See oli mulle väga avastuslik, et veebilehte teha ja korrastada on ka väga loominguline tegevus. Detailide otsimine ja kuidas üks või teine koodijupp või funktsioon peaks töötama, tekitab põnevust ja eduelamust, kui lahenduse leiad.

Olen lähtunud sellest, kuidas uuesti leida oma ellu midagi tähenduslikku ja ennast edasi arendada. Valin teadlikult olla muutus, et luua midagi enamat. 

Kuidas need kaks valdkonda sinus kokku said?

Olen kasvanud Tallinnas ja kolisin mõni aasta tagasi Türi valda, kus ma ei tundnud kedagi. Olin varem tegev turunduses, aga turundusettevõtteid Türil ei ole. Pidin hakkama ennast koolitama, et saada uuesti töömaailma. Avastasin enda jaoks IT-maailma – veebilehe tegemises leidsin uue ägeduse: saan sealt eduelamuse. 

Mõlemad töökohad pakuvad seda, et saan isiksusena areneda. 

Kui oled ise midagi kogenud, tahad teistele seda ka jagada. Kuidas sa IT-valdkonda õppima sattusid?

Ise otsisin. Kandideerisin täiskasvanute ümberõppeprogrammi „Vali IT!“, kus koolitati välja nooremtarkvaraarendajaid. Koolitus toimus muidugi Tallinnas.

Tegelikult on päris kurb, et räägime küll elukestva õppe tähtsusest, aga neid, kes pakuvad täiskasvanukoolitust, on ikka väga vähe. Kutsekoole on ja huviringe, aga need ei kata ju kõiki vajadusi. Rohkem on vaja ümberõpet ja täienduskoolitust, eriti sellist, mis tuleks siia kohapeale. Kui mõelda Türi peale, siin oleks suur abi kas või konverentsikeskusest, kuhu saaks koolitusi pidada. 

Oleme Tulevikuvald Türi. Unistame natuke, millist tulevikku sa tahad Türile?

Tahaksin noortele rohkem võimalusi. Tuleviku Türi ruumis on neil oma koht. Praegu neile peale järve ja pargi polegi kooskäimiskohti. 

Kui mõelda praegusele olukorrale, kus suur osa elust ja õppest ja muust, kas või poodidest on läinud veebi, jääb vähemaks sotsiaalset koosolemist, päris kohtumisi. Kuidas tagame noortel huviringides käimise, et nende motivatsiooni ja enesekindlust tõsta? 

Ärme seame endale piire. Noored tahavad liikuda. Kuidas nad saaksid ühest asulast või kandist teise? Jätame bussid jms praegu kõrvale. 

Kõik lihtne on geniaalne, muidugi rattaga (naerab). Praegu kui ma enda peale mõtlen, kus ma siin Kabalas saaks rattaga ohutult sõita, sealhulgas lastega? Ma ei julge neid praegu koduhoovist kaugemale lasta. Lahendus oleks, kui kogu vald oleks kaetud rattateede võrgustikuga. Liikumine on elu osa, igale poole peab saama rattaga! 

… näiteks noortekeskusse?

Jah, miks mitte. Aga minu arust ei peaks piirama seda nii, et on noortekeskused. Pigem võiks Türi vallas olla näiteks uut laadi kultuurimajad, kogukonnakeskused, mille juures oleks orgaaniliselt noortekogu. Samamoodi nagu vallavolikogu juures on noortekogu, millele on juba algus tehtud. 

Tahaks kultuurimajade elu veel mitmekesistada, et need saaks täis naeru, rõõmu, põnevust, seiklust. Vald saab siin toetada neid, kes tahavad teha, mitte maha tampida. Kõigi võit on see, kui kogukond koos toimetab.

Meil on päris hea kristallkuul. Mis see võiks Türi turismi arengu kohta öelda?

Türil võiks olla äge meelelahutuskeskus, oma nišiga.