Valimisliit Tulevikuvald Türi

Leili Mäeots õppis lõõtsa mängima

Leilil on viis lapselast ja üks lapselapselaps, nüüdseks neljane Hugo (pildil).

Küsis Egle Heinsar

Aktiivne vanavanaema tegutseb seltsides, musitseerib ja kogub vanu laule.

Kuidas te Väätsale sattusite?

20 aastat tagasi tüütas elu Paide linna elu kortermajas ära, Väätsal oli pool maja müügis ja otsustasime siia tulla pensionipõlve veetma. Siin oli olemas toimiv keskus.

Kuidas aega veedate?

Õppisin hiljuti lõõtsa mängima, käin mängimas. Uurin vanu laule, vanu laulikuid, koostame Eesti vabariigi aja laulude laulikuid. Teen käsitööd ja pean aeda. 

Kuidas te lõõtsamängu juurde jõudsite?

Mu isa oli lõõtsamees, sõja ajal sattus Austraaliasse. Tahtsin minna tema hauale. Otsustasin, et tema sünnipäevaks õpin tema auks lõõtsal ühe loo. Endal mul polnud lõõtsagi. Uurisin siis Türil, kas saan lõõtsamängu õppida. Ühelt lõõtsaõpetajalt sain vastuse: ühe inimese pärast ei ava ta gruppigi ja seda ühte lugu sa küll selgeks ei õpi! Kõrvalt kuulis seda pealt üks mees, Hans, kes tuli pärast minu juurde ja ütles: tal on üks lõõts, ta võib anda ja õpetada ka. 

Kuidas siis läks, saite selle loo selgeks?

Sain, aga see oli raske. Kas teate, kuidas lõõtsa lahti saab?

Ei tea. Kuidas?

Ma ka ei teadnud, aga siis sain teada: lõõts tuleb enne kinni lükata, tuleb ise lahti. Esimene lugu oli „Mets mühiseb“. Nüüd oskan umbes 30 lugu mängida. Vaat kuhu tahtejõuga võib jõuda!

Mis praegu Väätsal toimub? Kuidas teie eestveetaval Ristikheina seltsil läheb?

Rahvamaja on remondis, tantsurühm ja laulurühm käib ikka üritustel, käime kala söömas kalakasvatusel, Käru järve ääres oleme esinemas käinud. Ristikheina seltsist olen natuke kõrvale jäänud, käin nüüd rohkem Türil tegevuskeskuses, Ehavalguses. 

Mis ametit te olete pidanud?

Olin õpetaja. Mul on poeg ja tütar, nemad on ka õpetajad, lisaks on väimees hariduses tegev. Kui kokku saame, on õppenõukogu! 

Aga mängime ka muusikat, kui kokku tuleme, on orkester omast käest. Armastame kõik laulda.

Kõik tänu lõõtsamängijast isale?

Ja ema mängis kannelt.