Valimisliit Tulevikuvald Türi

Künnimamma Piret Lai: toome kultuuri küladesse tagasi!

Piret Lai
Piret Lai, kandidaat nr 125

Kuidas künnimammaks saada? „See on imelihtne,“ naerab Piret, „lihtsalt ole sina ise.“ Nimelt on selline tiitel ainulaadne kogu maailmas. See on nii kujunenud, et Piret käib oma abikaasa Jüriga kaasas künnivõistlustel, aitab korraldamise juures, hoiab pöialt kõigile võistlejatele. Nüüd juba kolm aastat ongi ta künnivõistluste ametlik Künnimamma – vesti ja tiitliga.

Piret jutustab, et ta oli kunagi pikalt Oisu rahvamaja ja Taikse kultuurimaja juhataja ja kui aastaid tagasi külade-alevike kultuurimajad kokku pandi, lubati küll, et Oisusse jäävad teatrietendused. „Ei tea küll, et seal kuigipalju etendusi oleks… enamus asju on Türil,“ jääb Piret mõtlikuks. Kinni panna on lihtne, aga hiljem ellu äratada palju raskem.

Üritused ja tegevused külas pole siiski päris ära kadunud. Mullu võõrustas kogemustega toitlustaja Piret oma koduõuel Tännassilma külas Oisukandi hoovipäeva huvilisi, samas on ta kümnel aastal pidanud lastekaitsepäeva. Mõistagi osaleb ta õunafestivalil jm vallaüritustel.

„Kes ei teaks ütlust, et panustame betooni. Selle asemel peaks nii riik kui ka omavalitsused pöörama inimese poole!“ Piret ütleb seda oma mõnusa hääletämbriga, milles on ühekorraga pehmust ja konkreetsust. Ta jätkab nimekirja, mida on Türi vallal vaja: „Lapsi on vaja!  Väikesi koole on vaja, need on paremad kui suured.“ Lapsed lähevad siis nendesse väikestesse koolidesse ja ka külade seltsi- ja kultuurimajadesse koos vanemate ja vanavanematega. 

Üle kõige aga käib Pireti sõnul see, et vaja on suuremat pilti – nii kultuurielu korraldamisel, inimeste palkamisel kui ka näiteks valla hoonetega toimetamisel. 

Piret Lai, valimisliit Tulevikuvald Türi, kandidaat nr 125