Valimisliit Tulevikuvald Türi

Külli Huopolainen: juhtimine olgu inimesest lähtuv

Külli Huopolainen, kandidaat nr 123

Küsis Egle Heinsar

Külli, töötad Kabala lasteaias. Kas laste ja valla juhtimist saab kuidagi võrrelda?

Kui ma lasteaias tööd teen, siis see on alati lapsest lähtuv. Selliselt peaks toimima ka vald – seal peaks olema oma inimesest lähtuv juhtimine, olenemata sellest, kus ta elab. Olen valmis olema vahendajaks ääremaal elavate inimeste ja valda eest vedavate inimeste vahel.

Mis on see teema, mis sulle järgnevat nelja aastat Türi vallas silmas pidades enim korda läheb?

Ma tahan tugevalt seista selle eest, et maapiirkonnas asuvad haridusasutused – olgu näiteks Retla-Kabala kool – saaksid edasi toimida ning seal elavatel peredel oleks võimalik panna oma laps soovi korral kodu lähedal asuvasse lasteaeda, kooli. Ära ei tohi unustada ka huviringe, ka neid peab olema!

Miks see nii oluline on?

Huviharidus on pealtnäha tähtsusetu, aga kui mõelda, siis väga oluline osa haridusest. Kui anda lastele võimalus avaneda, uurida maailma enda huvist lähtudes, kasvavad neist arukad ja edukad noored täiskasvanud. Teiselt poolt ei tohi unustada ka laste vanemaid. Haridus- ja kultuurielu peaks olema kättesaadav ka lastevanematele ja vanavanematele.

Oled kirjutanud ka õppekirjandust – kolm metoodilist raamatut lasteaiaõpetajatele. Millal sa neid veel oled jõudnud teha?

Mind vist võib pidada töönarkomaaniks, sest üldjuhul olen enne õiget aega kohal ja lahkun peale õiget aega (naerab). Teen tõesti palju lisatööd, et laste õppetegevus oleks vaheldusrikas ja mänguline. Selleks tuleb vahel ka ise õppevahendeid ja -materjale ette valmistada. 

Aga sellel kõigel on väga magus tasu. See tuleb kätte siis, kui lapsed neid vaatavad, nendega mängivad, mind kuulavad ja minu mänguga kaasa tulevad, endal silmad säramas, märkamata-teadmata ise, et nad samal ajal saavad teadmisi või kinnistavad neid, omandavad igapäevaeluks vajalikke oskusi olla ise ja koos teistega.

Puudutasime korraks valimisi, aga kas sa tahaks midagi veel öelda, kuidas neid valla asju ajama peaks?

Tead, ma olen selline rahumeelne inimene – mulle meeldib, kui asjad on kenasti, inimlikult ja viisakalt aetud, ilma et kedagi peaks solvama, halvustama.