Valimisliit Tulevikuvald Türi

Igal kogukonnal olgu koht, kuhu iga päev kokku tulla

Ele Enn
Ele Enn, kandidaat nr 120

Kogukonna aktivisti ja hingelt lasteaednikuna olen veendumusel, et perede käekäik ja laste kasvamine on see, mis paneb kohaliku elu eest seisma ja kogukonna elama. Iga väike kool on koht, mis hoiab meie arengut ja ka kultuuri. 

Türi on mitmes mõttes killustatud. Suurvald, mis on kokku toodud väikekohtadest, kes paratamatult ennast üksinda tunnevad. Hirm ääremaastumise ees on teoks saanud ja seda ei saa peatada muidu, kui teadlikult väikekohtade arengule ja koostööle tähelepanu suunates. 

Iga piirkond vajab kooli püsimajäämist. Kui sulgeme koolid, siis ka elu kogukonnast lahkub. Kool on nagu süda, mis hoiab arengut. Seisan selle eest, et koolid püsiksid. Otsin alati võimalusi, kuidas arengut toetada, tuua uusi ja innovaatilisi lahendusi nii lasteaias kui koolis. 

Koolihariduse juures kindlasti tuleb pöörata tähelepanu ka lisategevustele – huviharidusele ja spordile. Mida suurem võimalus on noorel inimesel katsetada, seda suurem saab olla ka valik tulevase elukutse leidmisel. Esimene huvi tekib ikka lapsena ja seejärel saab huvi järjest kasvatada. Huvikoolid on väikekohtadest tavaliselt kaugel, aga see annab võimaluse väikekohtades tegeleda millegi hoopis erilisega. Näiteks on laste suurt huvi kasvatanud Väätsa kosmoseprogramm. Kui leidub eest vedav inimene, kes ise on innustunud, ja võimalus kogukonnal teda rakendada, siis tekib ka lastes huvi. Selle juures ei ole huvi hoidmine kunstlik, vaid loomulik protsess, kus huvilisi aina lisandub.

Perede heaolu sõltub kohaliku kogukonna olemasolust. Olen emana õnnelik, kui tean ja tunnen oma kogukonda, minu lastel on hea kasvada turvalises ja arendavas keskkonnas. Kohalikud aktivistid on väikekohtades teinud palju ise ära, et lastel oleks mängukohti ja vanematel võimalus kohtuda kasvõi mänguväljaku ääres. Mänguväljakud toovad kokku lapsevanemad ja külaplatsi võime on tuua kokku terve kogukonna. Otsin jätkuvalt võimalusi, et igas külas oleks üks koht, kuhu saavad ohutult kokku tulla küla kõige pisemad, kooliealised ja suured ka.

Kogukonnad tahavad rääkida, võtta oma teadmised, kogemused ja kohaliku vajaduse ning teha midagi paremini. Kogukondi peab usaldama ja andma vallas võimaluse kaasa rääkida, et ääremaastumist takistada.

Neid ideid ja kohti, mida saab vallas arendada, on tohutult. Lihtsaid asju saab teha teisiti, et elu iga päevaga aina paremaks läheks. Valla rahakott on praegu üsna õhuke, et mitte öelda miinustes. Nüüd tuleb aga suunata oma pilk teisele poole ja mitte vaadata, et midagi ei saa teha, sest raha ei ole. Tuleb otsida võimalusi, kuidas luua uut hingamist ja leida võimalusi, millega saab luua muutust. Kõike ei pea tegema rahaga, mõned asjad saab teha ära ka innovaatiliste ideede ja inimestega. Meis on tohutu potentsiaal ja kui anda inimestele võimalus, tulevad teostus ja ideed nagu iseenesest.

Ele Enn, valimisliit Tulevikuvald Türi kandidaat nr 120