Valimisliit Tulevikuvald Türi

Diplomaadist maailmaparandaja veenab noori Türile naasma

Veiko Valang
Veiko Valang, kandidaat nr 119

Türi põhikooli õpetaja ja kergejõustikutreener, Türi vallavolikogu liige ja Türi gümnaasiumi kunagine direktor Veiko Valang iseloomustab end inimesena, kes püüab hukkamõistmise asemel mõista ja eriarvamusel olevaid inimesi pigem kokku viia, selmet tüli veelgi õhutada. 

Valang on diplomaat, väljapeetud ja rahulik inimene. Teda ei kujutaks hetkekski ette kellegi peale karjumas või temaga eriarvamusele jäävat inimest solvamas või alandamas. „Eks ma nooruses olin tulisem, aga vanusega kaasneb sageli rahunemine,“ nendib Valang. Ta sai 20. septembril 61-aastaseks. 

Valang on osalenud kohalike omavalitsuste valimistel nii 2009., 2013. kui 2017. aastal. Viimased 12 aastat on ta olnud Türi vallavolikogu liige ja pikaajaline revisjonikomisjoni esimees. Staažikas volinik ütleb, et tahaks aastate jooksul kogenenud oskusi ja teadmisi edaspidigi Türi vallaelanike hüvanguks rakendada. 

„Minule on kahtlemata kõige südamelähedasemad hariduse ja sporditeemad. Peaksime suutma lahendada küsimuse, kuidas veenda meie omi noori inimesi Türile jääma või õpingute järel siia naasma. Kummaline on kuulda, kuidas noorte lahkumise pärast muretsevate inimeste enda lapsed lahkuvad jäädavalt Türilt. Meie oleme oma peres suutnud oma kahte last siiski nii palju suunata, et mõlemad elavad Türi vallas. Tütar on Retla-Kabala koolis õpetaja ja poeg töötab Mäos ühes klaasifirmas, kuid elab samuti meie vallas. Poeg on meie peres ainuke normaalne inimene, kõik teised on õpetajad,“ lisab Valang muheldes. Ka Veiko abikaasa Lea on aastaid andnud Türi koolis kehalise kasvatuse tunde ja treeninud noori. Muide, kui Lea ja Veiko 1986. aastal Säreverre kolisid, peeti neid vennaks ja õeks. 

Türi valla arenguga on Valangu arvates niimoodi, et see toimub nii ehk teisiti. Küsimus on pigem selles, kuidas seda suunata ja millised on kellegi eelistused. „Ma ei näita kellelegi näpuga ega heida midagi ette. See ei aita meid edasi ega muuda midagi. Pigem keskenduksin lahenduste leidmisele: kuidas veenda noori ja haritud inimesi Türile naasma,“ rõhutab Valang.

Veiko on omamoodi maailmaparandaja. Kui Valang oli tosinkond aastat tagasi Türi gümnaasiumi direktor, võttis ta kord ühe valla ülesande enda kanda, sest ei tahtnud usinaid õpilasi kurvastada. Nimelt maksis Valang neljale õpilasele väga hea õppeedukuse eest ise õppetoetust. Eelnevatel aastatel maksis tublidele õpilastele toetust Türi vallavalitsus, ent volikogu otsustas ühel hetkel oivikute rahalise tunnustamise peatada. 

Valang otsustas tragisid noori siiski tunnustada ja maksis neile omast taskust Türi vallale üle jõu käinud toetust. Kaks õpilast said 31,96 eurot ja kaks 19,17 eurot. 2010. aastal oli 19 ja 32 euro väärtus praegusest märksa suurem. Valang kinnitas toimunut toona Järva Teatajale, kuid jäi vooruslikult tagasihoidlikuks. „Ma ei teinud seda selleks, et end reklaamida.“

Veiko Valang, valimisliit Tulevikuvald Türi kandidaat nr 119