Meie ridades kandideerib 62 Türi valla inimest – ettevõtjad, õpetajad, volikogu liikmed,
kogukonnaaktvistid ja palju teisi värske energiaga inimesi. Leia nende seast just Sulle sobiv!
Ühe valla elavad suureks selle inimesed.
See on põhimõte, millest lähtuvalt olen oma rahvaesindaja tööd seni teinud. Inimeste tegutsemise retsept on aga nende usaldamises, koos planeerimises ja elluviimises. Kui inimesed ei osale otsustamises ja teostamises, siis on raske tekkima ka ühtesulandumine – see vald pole lihtsalt sinu nägu ega tegu. Teine põhimõte, mis mind tänastest vallajuhtidest eristab on soov teha seda mis siinsele rahvale on oluline ja vajalik, mitte teha vahet sellel, mis seaduse järgi on valla ülesanne või mitte. Meie number üks mure on töökohad, number kaks elukohad ja neile järgneb kohe vajadus paremateks haridusvõimalusteks. Soovin Türi suurte sammudega edasi viia, kuid oskan ka seal kus vaja, tasa ja targu liikuda. Arengu tagavad teistsugused mõtted ja arvamused, ma eelistan kuulata, mitte neid eemale lükata. Olen valmis kohe alustama, et Türi vallale uus hoog anda ja valmis on ka kogu minu meeskond! Meis on uut ernergiat, tahet, mõtteid ja me ei karda riskida!
Infojulgeoleku asjatundja, väikeettevõtja
“Toome valla juhtimise inimestele lähemale!”
“Selleks, et Türi vallal läheks hästi, peab vilgas elutegevus toimuma nii maapiirkondades kui ka linnas!”
“Soovin kaasa rääkida valla haridus- ja kultuurielus, eriti südamelähedane on mulle Käru Põhikooli edasine käekäik ja selle maine tõstmine.”
Töötan Kabala lasteaias. “Kui ma lasteaias tööd teen, siis see on alati LAPSEST LÄHTUV…”
Jaanus soovib kogu südamest kaasavat ja avatud vallavalitsemist, mis arvestab inimestega. “Kõige jubedam on, kui inimesi ja ideid hakatakse jagama “õigeteks” ja “valedeks”. Ühe valla edu ei seisa koos hoonetest ega asjadest, vaid inimestest, kes elu edasi tahavad viia.”
“Kandideerin, sest tunnen, et suudan seista teemade eest, mis vajavad eestkostmist.”
“Türi vald ei ole vaid Türi linn! Ka väiksemad külad vajavad suuri otsuseid ja elukeskkonna muudatusteks investeeringuid.”
“Iga vallaelanik peab tundma, et vallavalitsus on tema jaoks!”
“Kogukonna edu võtmeks on inimeste kuulamine ja koostegemine, ka kõige kaugemas valla nurgas elav inimene peab olema kuulatud.”
„Tahan, et mu lapsed saaks käia kodule kõige lähemas koolis põhikooli lõpuni.“
“Seisan selle eest, et maaelu ei hääbuks.”
Kahala raamatukoguhoidja: “Raamatukogu on ainus koht, kus inimesed saavad käia ja olla kursis sellega, mis vallas toimub. Sellepärast on oluline, et see ainus vallaasutus jääks meie piirkonda alles!”
Ta ütleb, et raamatukoguhoidja töö ei ole ainult raamatute ja ajakirjade laenutamine. Siia tuleb inimene ja räägib oma muredest ja rõõmudest. “Kui on muret kurta, siis sa kuulad, kui abi vaja, siis aitad. Meie piirkonnas elavad enamuses vanemad inimesed, kellel on näiteks arvutikasutuse probleeme, nii nad siis tulevad ja küsivad nõu. Ühiselt saame nende probleemidele lahenduse.” Kahala raamatukogus käib iga kuu koos grupp pensionäre, keda seovad ühised ettevõtmised, kui sai veel vabalt reisida, ka väljasõidud.
Anneli on põline Türi valla elanik, sündinud Ollepa külas. Ta seisab meid ümbritseva elukeskkonna eest kõige laiemas mõttes: “Külade üldilme parandamiseks oleks vaja organiseerida lagunenud hoonete lammutus ja koristamine. Pean tähtsaks, et me kõik väärtustaks keskkonda, milles me elame. Vallavõimul on võimalus selles midagi ära teha.”
Mis tuleks Türi vallas kohe ära teha? Anneli vastus: “Oleme oodanud juba 20 aastat Kahala-Võhma kergliiklusteed. Loodan väga, et selle rajamine saab lõpuks ka teoks.”
Tarbijakaitse liidu liige: “Igaühel on õigus tervisele, keskkonna ohutusele, kahjude hüvitamisele.”
Valli Järve on Euroopa Tarbijapoliitika nõuanderühma CPAG liige, Eesti Tarbijakaitse Liidu ja Järvamaa TK ühingu juhatuse liige. Igapäevaselt nõustab tarbijaid, haldab ETL kodulehte www.tarbijakaitse.ee.
Küsimusele, mis tuleks Türi vallas ära teha, vastab Valli: “Vald peab saama rohelisemaks ja puhtamaks. Nii linna kui ka küladesse tuleb juurde muretseda prügikaste, et vähem oleks maas lebavaid suitsukonisid, jäätisepabereid ja koerte väljaheiteid. See, et poe ukse taga on prügikast, ei õigusta, kuna jäätisepabereid jm visatakse maha alles 100–200 meetri pärast.”
Mis on Valli supervõime? Õunakookide küpsetamine!
Valli on üle kümne aasta osalenud õunafestivalil ja saavutanud seal häid tulemusi. Peale selle on ta kümmekond aastat korraldanud hoidiste näitust-degusteerimist Türi Aianduse-Mesinduse Seltsi sügislaadal.
Vallile on südamelähedased sotsiaal- ja hoolekande teemad, ta peab oluliseks eakate ja puudega inimeste igakülgset abistamist ja nõustamist.
“Tehkem Türi vallast innovatiivsem omavalitsus, kus juhindutakse vallaelanike huvist!”
“Soovin, et ka ääremaal asuvate külade kultuurimajades jätkuks huvitegevust kõigile.”
Perega Kabalas elav Marve töötab start-up-ettevõttes IT-testija ja projektijuhina. Tal on pikk kogemus projektijuhina turundus- ja kultuurivaldkonnas. Tööelu on Marvel aga alati saatnud tants – ta on tantsuõpetaja Türi tantsustuudios ning Kabala koolis ja lasteaias. Marve leiab, et ka Türi ääremaal asuvate külade kultuurimajades peab jätkuma huvitegevust igas eas inimesele.
Teiseks tuleks tema sõnul kaasata inimesi küla tegemiste korraldamisse, suurendades nii kogukonnatunnet: “Meie külades on nii palju toredaid ja andekaid inimesi, kes vajavad veidi tuge ja julgustust, et luua midagi erakordset.”
Kolmandaks tuleks Marve arvates üles otsida iga paiga oma lugu: “Tunneme uhkust iga oma küla üle, otsime üles iga küla loo. Otsime koos võimalusi turismi arenguks, rikastame kultuurielu.”
“Soovin, et pöörataks energia ja abi töökohtade loomisele, siis tulevad ka noored maale.”
“Ma tahan, et maal oleks hea elada kõigil!”
„Türi vallas tuleks palju rohkem panustada inimesele, olgu ta siis pensionär, noor või tööealine.”
“Kogukond on meil tegus ja teotahteline, kuid kogukonnakogu on nähtamatu.”
15aastase korteriühistu juhtimise kogemusega Maire Laar soovib, et kogukonnakogusse kuuluksid inimesed ka ümbruskonna küladest. Ta usub, et valla juhtimises tuleb leida funktsioon ka kogukonnakogudele, teha asju koostöös. Nii jõuavad väärt mõtted ja teod ka vallavalitsusse, leiab kõigest positiivset leidev naine.
Mairel on pikk, 30aastane töökogemus ASis Väätsa Agro, viimasel seitsmel aastal on tema roll olnud jälgida Lõõla farmis piima kvaliteeti ja töötada lüpsispetsialistina. Pikaajaline töö loomade ja inimestega on andnud talle kogemuse, et inimestega töö on keerulisem.
Väätsal on Maire elanud siin tööle asumisest saati, kuid pärit on ta hoopis Põlvamaalt Räpinast.
“Soovin, et lasteaiakohad oleksid lastele tasuta.”
“Toome valla juhtimise inimestele lähemale!
Valla juhtimine ja suured otsused peaksid olema kooskõlas reaalsete vajadustega. Türil laua taga istudes ei saa ametnik teada, kuidas näiteks Reopalus elavate inimeste reaalsed mured, rõõmud ja vajadused paremini lahendada.”
Järvamaa haiglas õena töötav Sirlika teab, et koostöös peidub võti: “Ametnik kuulab ära vajadused ja mõtted-ideed ning üritab toimida vastavalt võimalustele. Iga inimene ja küla on tähtsad. Samuti on tähtis koolide säilitamine. Minu jaoks on väga oluline anda panus oma kodukoha arengusse. Näen enda ja oma pere tulevikku Türi vallas ning soovin kujundada innovaatilist, turvalist heaolukeskkonda.”
Sirlika elab perega Reopalus, peres kasvab kolm last. Sirlika on tegus noor naine: kuulub Eesti Õdede Liidu volikokku, peale põhitöö Järvamaa haiglas on ka sama haigla usaldusisik; õpib magistrantuuris kliinilist õendust; osaleb aktiivselt Väätsa Põhikooli hoolekogus. Oma töös näeb ta inimeste probleeme, mida saab aidata lahendada vald – üks neist on näiteks patsiendid, kellel puudub sotsiaalne tugivõrgustik.
Sirlika erioskused: tegutsenud vabatahtliku päästjana (Väätsa VPK-s) ja tegelenud rahvatantsuga.
“Türil olen leidnud toetava ja ühtehoidva kogukonna, kuid praegune vallavõim tegeleb elu koondamisega Türi linna. Meil on väga palju kogukondlikke ja aktiivseid piirkondi linna ümber, mis vajaksid palju rohkem tuge ja tähelepanu.”
“Meie väiksed koolid tuleb päästa kärbetest!”
“Meil on Türil justkui kõik olemas: koolid, arstid, kultuur. Aga kui võtta vaadata veidi terasemalt, siis on arenguruumi meeletult.”
“Soovin, et Türi valla juhtimine oleks läbipaistev, arukas ning inimeste soove ja vajadusi arvestav.”
Elektrit täis kulturnik või kultuuri täis elektrik.
“Tulevik on taastuvenergia.”
“Tähtis on luua koostööareene kogukondlikuks toimimiseks ja kogukonnaühenduste võimestamiseks ning võrgustunud koostööks. See ei tähenda, et KOV teeb kõik eest ära, vaid koostöövõrgustiku loomist, kus kogukond ise saab edukalt panustada valla taaselavdamisesse. KOVi ülesanne on aga olla eestvedaja ning selgete arengusuundade määratleja.”
Jan-Roland on hariduselt agronoom; õppinud Jäneda Sovhoostehnikumis, hiljem ka Põllumajandusülikoolis ning vahepeal omandanud praktilisi põllumajandusoskusi ka Soomes.
“Suurema osa tööelust olen olnud avalikus teenistuses – riigiametnik. Peale ülikooli lõppu olin Põllumajandusministeeriumi teenistuses ja see oli põnev aeg, pidasime liitumisläbirääkimisi Euroopa Liiduga liitumiseks ning pidime kohandama Eesti seadustiku sellele sobivaks. Vaatamata toonasele juristide seisukohale, et seadus ei saa olla rakendusakt, kehtib meil tänaseni minu algatatud Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seadus. Usun, et Euroopa Liiduga liitumine on aidanud Eesti elu edendada mitmes valdkonnas aga seda kindlasti nii põllumajanduses kui ka maaelus laiemalt.”
Jan-Roland on töötanud ka Türi Tehnika- ja Maamajanduskoolis (praegune Järvamaa Kutsehariduskeskus) direktori asetäitjana. “Sellest ajast on jäänud meelde kooli õppelauda renoveerimine aastatel 2007–2008. Projekti pealkirjaks oli meil „Õnnelike lehmade laut“, usun, et saime sellega hästi hakkama.”
Nüüdseks juba viis aastat on Jan-Roland olnud suure India taimekaitsevahendite tootja Sharda Cropchem Ltd. teenistuses: “Olen saanud Eestis turule laskmise loa neljakümne neljale meie taimekaitsevahendile.”
Huvitav fakt Jan-Rolandi kohta: ta kokkab! Perevõistkonnaga Kalahammas on ta osalenud grilliliidu võistlustel, tulnud mitu korda esikolmikusse ja korra ka võitjaks. Ta on sertifitseeritud BBQ kohtunik.
Peres kasvab kolm poega, kellest vanim lõpetas kevadel Laupa Põhikooli ja jätkab õpinguid Paide Gümnaasiumis.
“Soovin, et äärealade inimesed ei jääks kõrvale ja saaksid vallajuhtimisel ka sõna sekka öelda.”
Evert töötab ühes Eesti suurimas elektrimaterjale müüvas firmas SLO AS piirkonnajuhina. Tema silma paneb särama vibusport.
“Minu arvates on Türi suurepärane koht elamiseks, meil on palju rohelust ja turvaline elukeskkond. Meie eelis on see, et me asume keset Eestit ja igale poole on võimalik suhteliselt mõistliku ajaga kohale jõuda.”
Ta leiab, et peaksime oma suurepärast kodukanti koostööga veelgi edendama: “Koostöö vallasiseste kogukondade vahel on väga tähtis. Et inimesed tunneksid üksteist ja saaksid üksteist võimendada. Koostegemises on jõud!”
Kahe lapse ema Õnnela: “Minu jaoks on tähtis, et vanematel oleks võimalik oma lastele valida sobilik koolikeskkond. Õnneks on meie vallas mitu omanäolist kooli, mille vahel valida. Oluline on, et need koolid jätkaksid ka tulevikus.”
Lääne-Virumaalt pärit, kuid juba paarkümmend aastat Järvamaal elanud Õnnela töötab lasteaias õpetaja abina ja samal ajal õpib Tallinna Tehnikakõrgkoolis sotsiaaltööd. Selles valdkonnas näeb ta end ka tulevikus tegutsemas.
“Minu jaoks on oluline anda panus oma kodukoha tegemistesse.”
Meelika on aidanud korraldada Väätsa kortermajade festivali, mis sel aastal kahjuks ära jäi. “Küll saab järgmisel aastal pisikestele laevukeste meisterdamist õpetada,” on ta aga lootusrikas.
Nelja lapse ema Meelika leiab, et väikeste kohtade oma kool ja lasteaed peavad toimima.
Samamoodi peab ühte hoidma kogu vald.
“Soovin, et eakad, erivajadustega inimesed ja kõik, kes on jäänud elu hammasrataste vahele, saaksid elada täisväärtuslikku elu.”
Kai töötab Türi vallavalitsuses sotsiaalhooldajana. Ta on käinud oma klientidega Metsajõel erivajadustega inimeste perepäeval, presidendimatkal, arvamusfestivalil, Kirna mõisas, Lätis taimelaadal. Kai ütleb oma valdkonna kohta: “Soovin, et kõik, kes teevad sotsiaaltööd, teevad seda südamest tuleva tahtega. Nii saame paremaks muuta paljude Türi valla inimeste elukvaliteeti!”
“Kõik algab märkamisest.”
Aili märkab enda kõrval inimest, kes vajab abi ja head sõna. Tema jaoks on võrdselt tähtsad nii lapsed kui ka need, kes elu hammasrataste vahele jäänud. Ta seisab Väätsa eakatekodu eest. „Tahan vallalt muutust, Väätsa on täielikult ära unustatud!“